მათემატიკა-საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა დარგობრივი კომისია
ივანე კიღურაძე – ა. რაზმაძის სახელობის მათემატიკის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი, დარგობრივი კომისიის თავმჯდომარე
თენგიზ ბერიძე – ს. დურმიშიძის სახელობის ბიოქიმიისა და ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტის ლაბორატორიის გამგე, აკადემიკოსი
არნოლდ გეგეჭკორი – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზოოლოგიის კათედრის გამგე, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
დავით კერესელიძე – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გეოგრაფიისა და გეოლოგიის ფაკულტეტის დეკანი, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
ნოდარ მითაგვარია – ივ. ბერიტაშვილის სახელობის ფიზიოლოგიის ინსტიტუტის ლაბორატორიის გამგე, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი
ავთანდილ ოქროსცვარიძე – ა. ჯანელიძის სახელობის გეოლოგიური ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი, გეოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
შოთა სამსონია – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ორგანული ქიმიის კათედრის გამგე, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი
რომან შაქარიშვილი – თბილისის სამედიცინო აკადემიის რექტორი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
ალექსანდრე ხარაზიშვილი – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ი. ვეკუას სახელობის გამოყენებითი მათემატიკის ინსტიტუტის განყოფილების გამგე, ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
კოხტა ჯაფარიძე – კიბერნეტიკის ინსტიტუტის განყოფილების გამგე, აკადემიკოსი
გიორგი ჯაფარიძე – ე. ანდრონიკაშვილის სახელობის ფიზიკის ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი.
ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა დარგობრივი კომისია
ზაზა ალექსიძე – კ. კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ინსტიტუტის დირექტორი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი, დარგობრივი კომისიის თავმჯდომარე
ამირან არაბული – შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის ფოლკლორის განყოფილების გამგე, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი
მამუკა ბიჭაშვილი – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოსოფიისა და სოციოლოგიის ფაკულტეტის თეორიული ფილოსოფიის კათედრის პროფესორი, ფილოსოფიის მეცნიერებათა დოქტორი
ოთარ გამყრელიძე – სახელმწიფოსა და სამართლის ინსტიტუტის სისხლის სამართლისა და პროცესის განყოფილების გამგე, იურიდიულ მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
როლანდ თოფჩიშვილი – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერი კონსულტანტი, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
დარეჯან კაჭარავა – არმენოლოგიური ცენტრის კლასიკური არმენოლოგიის განყოფილების გამგე, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
დავით ლორთქიფანიძე – საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გენერალური დირექტორი, გეოგრაფიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
ავთანდილ სილაგაძე – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პრორექტორი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი
თედო უთურგაიძე – არნ. ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების ინსტიტუტის მთავარი მეცნიერი კონსულტანტი, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
მარინე ჯიქია – გ. წერეთლის სახელობის აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის აღმოსავლურ ენათა ტიპოლოგიის განყოფილების გამგე, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
შოთა ნადირაშვილი – დ. უზნაძის სახელობის ფსიქოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი
რისმაგ გორდეზიანი – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კლასიკური ფილოლოგიის, ბიზანტინისტიკისა და ნეოგრეცისტიკის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი
გუჩა კვარაცხელია – არნ. ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი
დავით მუსხელიშვილი – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი.
გამოყენებითი მეცნიერების დარგობრივი კომისია
ავთანდილ კორახაშვილი – სახელმწიფო აგრარული უნივერსიტეტის საკვებწარმოების და სამკურნალო მცენარეების კათედრის გამგე, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, დარგობრივი კომისიის თავმჯდომარე
ალექსანდრე დიდებულიძე – საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე, აკადემიის წევრ-კორესპონდენტი
სეირან მაზმიშვილი – საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პრობლემური ლაბორატორიის ხელმძღვანელი, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი
გურამ ალექსიძე – საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის მთავარი სწავლული მდივანი, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
მიხეილ გედევანიშვილი – ი. ქუთათელაძის სახელობის ფარმაკოქიმიის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი
თენგიზ მაგრაქველიძე – ა. ელიაშვილის სახელობის მართვის სისტემების ინსტიტუტის განყოფილების გამგე, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი
ლეონ მახარაძე – გ. წულუკიძის სახელობის სამთო ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილე, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
ჯემალ მოსია – ფ. თავაძის სახელობის მეტალურგიისა და მასალათმცოდნეობის ინსტიტუტის კაზმის მომზადებისა და ფეროშენადნობების ლაბორატორიის გამგე, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი
გია ქაჯაია – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკოლოგიის კათედრის გამგე, ბიოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
ლალი ღოღელიანი – საქართველოს სახელმწიფო ტექნიკური უნივერსიტეტის ჰიდროსაინჟინრო ფაკულტეტის დეკანი, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი
გელა ყიფიანი – საქართველოს სახელმწიფო ტექნიკური უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოების სამმართველოს უფროსი, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი.