საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებელთა საქართველოს სახელმწიფო ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ
საქართველოში ტექნიკური მეცნიერების განვითარებისა და საინჟინრო კადრების აღზრდის საქმეში შეტანილი პირადი წვლილისათვის დაჯილდოვდნენ საქართველოს სახელმწიფო ორდენებითა და მედლებით საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის პროფესორ-მასწავლებლები:
ღირსების ორდენით:
არჩილ ბეთანელი – საავიაციო ინსტიტუტის თვითმფრინავთმშენებლობის კათედრის პროფესორი, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი
გივი ბოკუჩავა – მექანიკა-მანქანათმშენებლობის ფაკულტეტის მანქანათმშენებლობის ტექნოლოგიის კათედრის პროფესორი, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი
დავით ღონღაძე – ფიზიკის დეპარტამენტის პროფესორი, ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა კანდიდატი
გოჩა ჩოგოვაძე – კომპიუტერული ტექნოლოგიების ცენტრის სამეცნიერო ხელმძღვანელი, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი
დავით ჩხეიძე – სამთო-გეოლოგიური ფაკულტეტის ჰიდროგეოლოგიისა და საინჟინრო გეოლოგიის კათედრის პროფესორი, გეოლოგია-მინერალოგიის მეცნიერებათა კანდიდატი
გივი ცინცაძე – ქიმიური და ბიოტექნოლოგიის ფაკულტეტის ზოგადი და არაორგანული ქიმიის კათედრის გამგე, საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი
ალექსანდრე ჯვარშეიშვილი – ჰიდროსაინჟინრო ფაკულტეტის ჰიდრავლიკის კათედრის პროფესორი, ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი.
ღირსების მედლით: